DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi495,195tiada perubahan
Keluar Mengundi65.8%▼ 19.2 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak1.65%▲ 0.24 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi4.00▲ 0.96 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita17.9%▲ 10.8 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)6▲ 1 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (87.5%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (65.8%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (17.9%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 15 (2021–2025) — purata 4.00 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 15 (2021–2025) (6 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 5.3 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 28 | 495,195 | 65.8% | 1.65% | 112 | 4.00 | 0 | 6 | 19.3% | 14.3% | 17.9% | 30.4% | 46.9 | 12 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 28 | 494,662 | 85.0% | 1.41% | 85 | 3.04 | 0 | 5 | 18.1% | 7.1% | 7.1% | 17.6% | 49.6 | 10 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 28 | 439,040 | 87.5% | 1.52% | 59 | 2.11 | 0 | 4 | 25.2% | 8.5% | 7.1% | 5.1% | 52.3 | 10 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 28 | 371,594 | 80.0% | 2.40% | 56 | 2.00 | 0 | 1 | 27.6% | 12.5% | 10.7% | 0.0% | 50.9 | 7 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 28 | 345,917 | 78.9% | 2.46% | 58 | 2.07 | 0 | 1 | 46.3% | 5.2% | 7.1% | 1.7% | 52.2 | 7 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 25 | 313,046 | 78.0% | 2.43% | 50 | 2.00 | 0 | 2 | 23.5% | 6.0% | 8.0% | 0.0% | 49.5 | 7 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 25 | 292,855 | 77.1% | 2.30% | 58 | 2.32 | 1 | 0 | 51.0% | 3.4% | 4.0% | 20.7% | 46.5 | 7 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 20 | 265,059 | 77.5% | 3.33% | 45 | 2.25 | 0 | 0 | 43.2% | 2.2% | 5.0% | 13.3% | 41.4 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 20 | 242,913 | 72.9% | 3.66% | 49 | 2.45 | 0 | 0 | 45.3% | 6.1% | 5.0% | 16.3% | 40.4 | 9 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 20 | 219,236 | 76.5% | 2.40% | 45 | 2.25 | 3 | 0 | 48.7% | 4.4% | 5.0% | 22.2% | 42.3 | 6 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 20 | 188,022 | 77.5% | 3.74% | 49 | 2.45 | 2 | 1 | 32.9% | 2.0% | 5.0% | 8.2% | 39.2 | 6 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 20 | 151,699 | 77.6% | 4.74% | 61 | 3.05 | 1 | 1 | 37.7% | 1.6% | 5.0% | 31.1% | 40.4 | 8 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 20 | 147,765 | 77.2% | 5.00% | 59 | 2.95 | 1 | 1 | 25.5% | 1.7% | 0.0% | 10.2% | 41.7 | 8 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 20 | 125,585 | 84.3% | 3.44% | 57 | 2.85 | 0 | 2 | 39.1% | 0.0% | 0.0% | 26.3% | 38.0 | 8 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 20 | 93,737 | 78.5% | 1.78% | 47 | 2.35 | 0 | 1 | 37.4% | 2.1% | 0.0% | 6.4% | 45.8 | 7 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.