DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi1,136,944▲ 0.31 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi77.5%▼ 4.6 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak1.30%▼ 0.34 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi3.57▲ 0.45 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita4.8%▼ 7.1 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)8▼ 1 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (84.9%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 7 (1986–1996) (70.6%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (11.9%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 15 (2021–2025) — purata 3.57 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 14 (2018–2020) (9 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 10.4 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 42 | 1,136,944 | 77.5% | 1.30% | 150 | 3.57 | 0 | 8 | 16.2% | 12.7% | 4.8% | 28.7% | 50.7 | 14 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 42 | 823,981 | 82.1% | 1.64% | 131 | 3.12 | 0 | 9 | 18.7% | 11.5% | 11.9% | 14.5% | 51.5 | 11 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 42 | 736,111 | 84.9% | 1.80% | 95 | 2.26 | 0 | 5 | 21.6% | 8.4% | 11.9% | 10.5% | 49.5 | 8 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 42 | 603,242 | 77.1% | 2.28% | 88 | 2.10 | 0 | 5 | 21.4% | 8.0% | 4.8% | 2.3% | 49.3 | 8 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 42 | 570,126 | 75.9% | 2.31% | 84 | 2.00 | 0 | 0 | 33.6% | 3.6% | 4.8% | 1.2% | 48.5 | 7 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 38 | 522,873 | 74.1% | 3.04% | 79 | 2.08 | 0 | 7 | 14.8% | 2.5% | 5.3% | 3.8% | 47.2 | 8 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 38 | 497,142 | 73.9% | 3.08% | 83 | 2.18 | 0 | 0 | 38.8% | 2.4% | 5.3% | 6.0% | 46.3 | 8 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 33 | 452,997 | 74.4% | 3.93% | 69 | 2.09 | 0 | 3 | 26.7% | 2.9% | 3.0% | 4.3% | 45.3 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 33 | 380,979 | 70.6% | 3.67% | 79 | 2.39 | 0 | 1 | 37.0% | 3.8% | 3.0% | 11.4% | 42.6 | 7 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 32 | 325,831 | 74.4% | 2.84% | 86 | 2.69 | 0 | 2 | 34.5% | 10.5% | 9.4% | 12.8% | 42.2 | 8 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 32 | 258,024 | 75.3% | 5.77% | 96 | 3.00 | 1 | 0 | 34.9% | 5.2% | 9.4% | 26.0% | 44.1 | 8 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 32 | 199,478 | 74.1% | 5.83% | 78 | 2.44 | 6 | 0 | 38.9% | 2.6% | 6.3% | 21.8% | 46.1 | 8 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 24 | 175,768 | 71.9% | 7.19% | 59 | 2.46 | 3 | 3 | 20.7% | 1.7% | 4.2% | 11.9% | 43.0 | 7 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 24 | 141,592 | 78.0% | 6.15% | 62 | 2.58 | 1 | 0 | 43.1% | 6.5% | 8.3% | 21.0% | 45.5 | 7 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 24 | 109,535 | 78.1% | 2.36% | 60 | 2.50 | 1 | 1 | 33.7% | 1.7% | 4.2% | 11.7% | 42.5 | 7 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.