DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi3,747,057▲ 1.33 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi72.0%▼ 14.3 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak0.53%▼ 0.36 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi2.63▼ 0.76 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita16.1%▼ 5.3 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)13▲ 9 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (87.4%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 3 (1969–1979) (65.9%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (25.0%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 14 (2018–2020) — purata 3.39 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 12 (2008–2021) (14 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 13.8 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 56 | 3,747,057 | 72.0% | 0.53% | 147 | 2.63 | 0 | 13 | 26.5% | 18.4% | 16.1% | 27.9% | 47.1 | 12 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 56 | 2,414,354 | 86.3% | 0.89% | 190 | 3.39 | 0 | 4 | 36.2% | 14.7% | 21.4% | 27.4% | 47.3 | 14 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 56 | 2,048,828 | 87.4% | 1.29% | 156 | 2.79 | 0 | 6 | 21.8% | 12.2% | 25.0% | 26.9% | 46.4 | 12 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 56 | 1,565,493 | 77.2% | 1.79% | 116 | 2.07 | 1 | 14 | 16.5% | 15.5% | 14.3% | 4.3% | 46.6 | 8 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 56 | 1,422,274 | 73.1% | 1.98% | 119 | 2.13 | 1 | 2 | 32.2% | 7.6% | 8.9% | 6.7% | 49.0 | 8 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 48 | 1,195,547 | 73.7% | 2.19% | 101 | 2.10 | 0 | 10 | 15.1% | 3.0% | 6.3% | 5.0% | 47.8 | 9 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 48 | 1,099,358 | 71.2% | 2.68% | 99 | 2.06 | 5 | 1 | 52.4% | 6.1% | 6.3% | 13.1% | 45.7 | 8 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 42 | 922,615 | 73.3% | 3.24% | 87 | 2.07 | 0 | 0 | 31.6% | 3.4% | 7.1% | 3.4% | 44.5 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 42 | 763,914 | 69.0% | 2.96% | 105 | 2.50 | 2 | 0 | 40.0% | 2.9% | 7.1% | 20.0% | 44.4 | 9 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 33 | 646,236 | 73.1% | 2.70% | 83 | 2.52 | 1 | 3 | 44.4% | 2.4% | 3.0% | 20.5% | 41.9 | 7 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 33 | 515,497 | 74.4% | 6.84% | 93 | 2.82 | 2 | 1 | 36.2% | 4.3% | 6.1% | 23.7% | 42.6 | 10 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 33 | 337,403 | 75.0% | 5.79% | 94 | 2.85 | 2 | 2 | 34.9% | 3.2% | 6.1% | 26.6% | 40.9 | 9 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 28 | 516,982 | 65.9% | 7.32% | 62 | 2.21 | 1 | 5 | 20.4% | 3.2% | 7.1% | 3.2% | 39.4 | 7 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 28 | 388,211 | 73.3% | 5.45% | 71 | 2.54 | 0 | 4 | 25.7% | 1.4% | 0.0% | 8.5% | 43.4 | 10 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 28 | 270,781 | 71.1% | 2.51% | 70 | 2.50 | 1 | 2 | 30.6% | 1.4% | 0.0% | 10.0% | 38.8 | 10 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.