DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi1,585,085▲ 0.44 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi73.9%▼ 9.6 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak0.58%▼ 0.86 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi2.31▼ 0.91 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita11.1%▼ 2.8 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)1▼ 7 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (87.3%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 4 (1974–1983) (70.3%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 14 (2018–2020) (13.9%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 14 (2018–2020) — purata 3.22 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 12 (2008–2021) (10 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 5.9 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 36 | 1,585,085 | 73.9% | 0.58% | 83 | 2.31 | 0 | 1 | 42.2% | 16.9% | 11.1% | 12.0% | 52.2 | 9 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 36 | 1,146,492 | 83.5% | 1.44% | 116 | 3.22 | 0 | 8 | 14.2% | 8.6% | 13.9% | 7.8% | 51.3 | 11 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 36 | 1,041,068 | 87.3% | 1.50% | 98 | 2.72 | 0 | 7 | 13.0% | 10.2% | 11.1% | 26.5% | 49.3 | 11 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 36 | 873,674 | 79.8% | 2.20% | 76 | 2.11 | 0 | 10 | 12.1% | 7.9% | 5.6% | 3.9% | 50.5 | 8 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 36 | 821,811 | 81.2% | 1.71% | 74 | 2.06 | 0 | 6 | 23.1% | 8.1% | 5.6% | 2.7% | 50.3 | 7 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 36 | 765,367 | 76.9% | 2.39% | 75 | 2.08 | 0 | 9 | 18.3% | 5.3% | 8.3% | 2.7% | 50.0 | 7 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 36 | 724,778 | 74.0% | 2.51% | 78 | 2.17 | 0 | 6 | 29.2% | 3.8% | 8.3% | 5.1% | 46.2 | 9 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 28 | 657,322 | 75.6% | 3.47% | 60 | 2.14 | 0 | 3 | 25.3% | 3.3% | 7.1% | 5.0% | 45.4 | 9 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 28 | 598,594 | 73.0% | 3.12% | 61 | 2.18 | 0 | 3 | 25.9% | 3.3% | 7.1% | 1.6% | 42.5 | 7 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 26 | 542,464 | 76.6% | 1.94% | 62 | 2.38 | 0 | 1 | 29.2% | 1.6% | 3.8% | 11.3% | 42.4 | 7 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 26 | 461,290 | 77.3% | 4.47% | 64 | 2.46 | 1 | 2 | 19.8% | 1.6% | 3.8% | 15.6% | 43.6 | 10 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 26 | 400,285 | 70.3% | 4.51% | 51 | 1.96 | 8 | 0 | 52.3% | 2.0% | 0.0% | 15.7% | 42.6 | 8 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 24 | 388,167 | 75.4% | 6.28% | 52 | 2.17 | 0 | 4 | 16.1% | 3.8% | 0.0% | 0.0% | 43.2 | 5 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 24 | 336,858 | 76.6% | 5.52% | 58 | 2.42 | 0 | 0 | 38.6% | 3.4% | 8.3% | 13.8% | 45.3 | 8 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 24 | 268,025 | 75.7% | 3.97% | 58 | 2.42 | 0 | 0 | 44.2% | 1.7% | 4.2% | 19.0% | 44.0 | 8 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.