DUN · PRN
Laporan Statistik Pilihan Raya
Trend utama merentas setiap pilihan raya: pemilih berdaftar, keluar mengundi, undi rosak, saiz pertandingan, calon wanita, umur pemenang, hilang deposit dan jurang majoriti.
Gambaran terkini — PRN Pusingan 15 (2021–2025)
Jumlah Pengundi1,784,843▲ 0.66 juta berbanding sebelumnya
Keluar Mengundi64.3%▼ 2.3 mata berbanding sebelumnya
Kadar undi ditolak1.53%▼ 0.37 mata berbanding sebelumnya
Purata calon sekerusi8.16▲ 2.04 berbanding sebelumnya
Pemenang wanita6.8%▼ 2.8 mata berbanding sebelumnya
Kerusi genting (<5%)16▲ 7 berbanding sebelumnya
Penemuan utama
- Keluar mengundi tertinggi: PRN Pusingan 1 (1959–1969) (88.6%).
- Keluar mengundi terendah: PRN Pusingan 15 (2021–2025) (64.3%).
- Bahagian kerusi tertinggi dimenangi wanita: PRN Pusingan 13 (2013–2018) (13.3%).
- Pertandingan paling sengit: PRN Pusingan 15 (2021–2025) — purata 8.16 calon sekerusi.
- Paling banyak kerusi genting (<5%): PRN Pusingan 15 (2021–2025) (16 kerusi).
- Pemilih berdaftar meningkat 9.3 kali ganda dari PRN Pusingan 1 (1959–1969) ke PRN Pusingan 15 (2021–2025).
Jumlah Pengundi Jumlah pemilih berdaftar dalam semua kerusi
Keluar Mengundi (%) Ditimbang ikut pemilih, kerusi bertanding sahaja
Penyertaan wanita (%) % calon wanita berbanding % kerusi dimenangi wanita
Purata umur (tahun) Purata umur calon & pemenang (jika direkodkan)
Purata calon sekerusi Lebih tinggi = pertandingan lebih sengit / berbilang penjuru
Calon hilang deposit (%) % calon yang hilang wang pertaruhan
Purata majoriti (%) Purata majoriti sebagai % undi sah (kerusi bertanding)
Kadar undi ditolak (%) Undi ditolak ÷ (undi sah + ditolak)
Jadual data penuh
| PRU | Kerusi | Jumlah Pengundi | Keluar Mengundi | Kadar undi ditolak | Calon | Purata calon sekerusi | Kerusi Tanpa Lawan | Kerusi genting (<5%) | Purata majoriti | Calon wanita | Pemenang wanita | Calon hilang deposit | Pemenang | Bil. parti |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| PRN Pusingan 15 (2021–2025) | 73 | 1,784,843 | 64.3% | 1.53% | 596 | 8.16 | 0 | 16 | 16.9% | 11.9% | 6.8% | 65.3% | 54.6 | 32 |
| PRN Pusingan 14 (2018–2020) | 73 | 1,124,598 | 66.6% | 1.90% | 447 | 6.12 | 0 | 9 | 24.7% | 9.6% | 9.6% | 61.5% | 53.9 | 21 |
| PRN Pusingan 13 (2013–2018) | 60 | 1,117,337 | 77.6% | 2.09% | 252 | 4.20 | 0 | 7 | 21.1% | 10.7% | 13.3% | 48.4% | 54.7 | 21 |
| PRN Pusingan 12 (2008–2021) | 60 | 981,814 | 80.5% | 2.26% | 263 | 4.38 | 0 | 7 | 31.4% | 4.2% | 6.7% | 50.2% | 54.7 | 15 |
| PRN Pusingan 11 (2004–2016) | 60 | 807,862 | 69.2% | 2.53% | 197 | 3.28 | 2 | 4 | 34.2% | 5.6% | 8.3% | 35.0% | 51.6 | 12 |
| PRN Pusingan 10 (1999–2011) | 60 | 768,943 | 64.6% | 2.43% | 195 | 3.25 | 8 | 0 | 39.4% | 6.2% | 6.7% | 40.5% | 49.9 | 14 |
| PRN Pusingan 9 (1995–2006) | 48 | 726,690 | 72.5% | 1.19% | 199 | 4.15 | 0 | 2 | 20.7% | 4.5% | 2.1% | 44.2% | 46.4 | 13 |
| PRN Pusingan 8 (1990–2001) | 48 | 598,305 | 73.9% | 1.24% | 153 | 3.19 | 0 | 8 | 21.1% | 3.3% | 2.1% | 34.6% | 44.4 | 10 |
| PRN Pusingan 7 (1986–1996) | 48 | 496,353 | 75.1% | 1.31% | 253 | 5.27 | 0 | 9 | 28.4% | 4.7% | 4.2% | 58.9% | 43.3 | 8 |
| PRN Pusingan 6 (1982–1991) | 48 | 423,097 | 73.9% | 1.04% | 165 | 3.44 | 0 | 6 | 28.0% | 3.6% | 4.2% | 37.6% | 39.7 | 7 |
| PRN Pusingan 5 (1978–1987) | 48 | 379,247 | 74.0% | 1.75% | 220 | 4.58 | 0 | 11 | 17.2% | 4.1% | 4.2% | 39.5% | 40.3 | 8 |
| PRN Pusingan 4 (1974–1983) | 48 | 314,874 | 75.7% | 1.80% | 163 | 3.40 | 0 | 6 | 28.6% | 2.5% | 4.2% | 38.7% | 40.5 | 9 |
| PRN Pusingan 3 (1969–1979) | 48 | 239,852 | 80.7% | 2.57% | 126 | 2.63 | 0 | 5 | 26.9% | 2.4% | 0.0% | 23.0% | 41.8 | 6 |
| PRN Pusingan 2 (1964–1974) | 32 | 0 | — | — | 32 | 1.00 | 32 | 0 | — | 0.0% | 0.0% | 0.0% | 40.1 | 2 |
| PRN Pusingan 1 (1959–1969) | 32 | 192,448 | 88.6% | 2.28% | 81 | 2.53 | 2 | 1 | 30.1% | 0.0% | 0.0% | 21.0% | 35.7 | 4 |
Sumber: arkib keputusan rasmi. Pilihan raya kecil tidak dimasukkan. Klik nama pilihan raya untuk laporan penuh.